Wakacje w Hiszpanii – najpopularniejsze regiony turystyczne

Błękitne niebo, wysoka temperatura, ciepły piasek pod stopami i szum fal rozbijających się o brzeg. Tak, to jest opis raju, w dodatku takiego, gdzie każdy może się wybrać – Hiszpanii. Kraj ten słynie z wielu atrakcyjnych regionów, w których można naładować baterie i przeżyć niezapomniane wakacje. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakiej części Hiszpanii najlepiej spędzić urlop.

 

Costa del Sol

Jest to jeden z najbardziej popularnych regionów turystycznych w Hiszpanii. Znajduje się na południu Półwyspu Iberyjskiego, obejmuje wybrzeże Morza Śródziemnego pomiędzy Malagą a Gibraltarem. Już sama nazwa, która w polskim tłumaczeniu oznacza Słoneczne Wybrzeże, jest wystarczająco zachęcająca, aby rezerwować lot. Costa del Sol to zachwycające, dobrze utrzymane plaże, takie jak La Malagueta czy Playa de Burriana. Wybór Słonecznego Wybrzeża spodoba się zarówno fanom kąpieli słonecznych, jak i turystom, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Górzysta część regionu oferuje świetne warunki do trekkingu, a na górskich rzekach można przetestować swoje umiejętności w pływaniu kajakiem. Atrakcją regionu jest miejscowość Nerja, w której znajduje się widowiskowy punkt widokowy – Balcon de Europa, umiejscowiony na szczycie wysokiego klifu. Będąc w Maladze koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Pablo Picasso, jednego z największych malarzy XX wieku, który urodził się właśnie w tym mieście.

 

Costa Brava

Costa Brava jest wymieniana jako jedno z najpiękniejszych wybrzeży w Europie. Jest to perła Katalonii, regionu w północno-wschodniej części Hiszpanii, blisko granicy z Francją. Na typowej pocztówce z Costa Brava znajduje widok ze skalistego klifu, o który rozbijają się turkusowe fale Morza Śródziemnego. Nieopisaną przyjemność sprawi odkrywanie katalońskiego wybrzeża na własną rękę – dzikich, piaszczystych plaż, ukrytych zatoczek, jaskiń. Kiedy nasycisz wzrok cudownymi krajobrazami, napij się lokalnego wina lub odwiedź restaurację – w rejonie Costa Brava znajduje się najwięcej lokali w skali całej Hiszpanii, które posiadają prestiżowe odznaczenie Michelin. Mało atrakcji? W Parku Narodowym „Illes Medes” będziesz miał okazję, aby wypożyczyć sprzęt do nurkowania i poznać, co skrywają podmorskie głębiny. Warto poświęcić jeden dzień, aby pojechać do Figueres, niewielskiego miasta, w którym znajduje się Muzeum Salvadora Dali, XX-wiecznego malarza, surrealisty. 

 

Costa Blanca

Costa Blanca to wybrzeże na wschodzie Hiszpanii, znane jest przede wszystkim z różnorodności krajobrazów. Linia brzegowa rozciąga się na długość ponad 240 km, co sprawia, że w jej skład wchodzą zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i tereny górskie. Propozycją dla tych, którzy wolą aktywnie spędzać urlop jest wycieczka na górę Montgo, która wznosi się na 735 metrów ponad poziom morza – ze szczytu wierzchołka rozciągają się spektakularne widoki na okolicę. Warto wybrać się samochodem na wycieczkę po wybrzeżu Costa Blanca i poszukać małych, urokliwych wiosek, gdzie pozna się lokalny folklor i zostanie uczestnikiem wielu kulturalnych wydarzeń. Najbardziej znanym miastem regionu jest Alicante, do którego zjeżdżają turyści z całego świata i nic dziwnego, gdyż historyczna część miasta jest skarbem w oczach każdego konesera architektury.

 

Ibiza

Któż nie słyszał opowieści, że najlepsze imprezy mają miejsce na Ibizie? Wyspa ta stała się synonimem dobrej, niezapomnianej zabawy. Całkiem słusznie. Główne miasto na Ibizie, Eiviss, nigdy nie zasypia. Do tego zabytkowego, urokliwego miasta zjeżdżają nie tylko fani muzyki klubowej, ale i wykonawcy o światowej sławie. Niemniej jednak Ibiza to nie tylko imprezy. Dla turystów, którzy wolą ciszę i odpoczynek w otoczeniu natury, czekają bezludne plaże w kurorcie Cala Portinatx. Ciekawostką są targi organizowane przez hipisów, którzy sprzedają rzeczy związane ze swoją subkulturą w Las Dalias oraz w Punta Arabi.

 

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie są terytorium zamorskim Hiszpanii. Położone są niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Afryki, co sprawia, że przez cały rok panuje na nich tropikalna pogoda. Archipelag składa się kilku wysp, na każdej czekają odmienne atrakcje. Przykładowo, na Teneryfie wznosi się Pico del Teide, szczyt o wysokości 3718 m n.p.m. Na górę można bardzo łatwo się dostać, dzięki poprowadzonej na szczyt kolejce linowej. Z wierzchołka roztaczają się obłędne widoki na Ocean Atlantycki. Inną atrakcją Wysp Kanaryjskich jest karnawał. Najhuczniej jest on obchodzony w Las Palmas, mieście położonym na wyspie Gran Canaria. Karnawał na Wyspach Kanaryjskich bywa tak samo widowiskowy jak ten, który ma miejsce w Rio de Janeiro w Brazylii.