Przegląd klimatyzacji samochodowej - na czym polega i jak często go przeprowadzać?

Regularne przeprowadzanie przeglądu klimatyzacji samochodowej to absolutna konieczność. Dowiedz się, na czym to polega i sprawdź, jakie mogą być konsekwencje zaniedbania tego obowiązku.

 

Jak często przeprowadzać przegląd klimatyzacji?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja samochodowa uznawana jest za standard, należy jednak mieć na uwadze, że posiadanie tego elementu wyposażenia wiążę się z koniecznością dodatkowych kontroli. Szacuje się, że przegląd klimatyzacji samochodowej powinien być dokonywany przynajmniej raz na pół roku, gdyż im dłużej zwleka się z przeprowadzeniem go, tym w gorszym stanie może znaleźć się cała instalacja. Rzecz jasna, jeśli tylko mamy podejrzenia, że klimatyzacja samochodowa funkcjonuje nie tak, jak powinna, zawsze można udać się na przegląd już wcześniej.

 

Jakie są najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej?

Regularny przegląd klimatyzacji samochodowej jest bardzo ważny, ponieważ jeśli nie uruchamia się jej regularnie, jej wnętrze może zmienić się w wylęgarnię pleśni i bakterii. Przykry zapach nie jest jedyną konsekwencją zaniedbania tego urządzenia – zanieczyszczone powietrze może prowadzić do alergii, a nawet chorób dróg oddechowych, dlatego powinno rozwiązać się ten problem tak szybko, jak to tylko możliwe.

 

W dodatku, jeśli nie będziemy przeprowadzać regularnie przeglądu klimatyzacji w naszym samochodzie, możemy doprowadzić do zmniejszenia jej wydajności. Nieregularne serwisowanie klimatyzacji może skutkować także powstaniem zatoru termicznego lub awarią sprężarki, co przekłada się na większe koszty zużycia paliwa.

 

Jak wygląda przegląd klimatyzacji samochodowej?

Kontrola klimatyzacji w samochodzie ma na celu zweryfikowanie jej sprawności i korektę ewentualnych usterek. Przy pomocy specjalistycznej aparatury testuje się szczelność układu oraz jego wydajność. Szczególną uwagę przykłada się do występujących w środku zanieczyszczeń, które są natychmiastowo likwidowane przy pomocy silnych środków chemicznych, tak, aby przynajmniej na pewien czas zabezpieczyć klimatyzację przed obecnością grzybów.