Praca jako lakiernik w Niemczech – dlaczego warto?

Bardzo dobre perspektywy zawodowe na niemieckim rynku pracy mają obecnie pracownicy fizyczni. Na atrakcyjne zarobki mogą liczyć tam m.in. doświadczeni lakiernicy. Sprawdź, gdzie w Niemczech warto szukać zatrudnienia na tym stanowisku i dowiedz się, co należy do podstawowych obowiązków lakiernika.

 

 

Lakiernik Niemcy

Praca lakiernika polega na malowaniu określonych elementów, np. samochodów, a także uprzednim przygotowaniu ich do całego procesu. Niezbędna jest bardzo duża precyzja działania, dlatego nie jest to najprostszy zawód. Lakiernik podejmujący zatrudnienie w Niemczech musi cechować się dokładnością i posiadać umiejętność czytania rysunków technicznych – także w języku niemieckim.

 

Niemieccy pracodawcy doceniają kandydatów z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Często wymagają od nich także przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego, a w niektórych przypadkach także własnego środka transportu.

 

Jak zostać lakiernikiem?

Największą szansę na zdobycie zatrudnienia mają absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej. Lakiernik w Niemczech powinien ponadto mieć odbytą praktykę w zakładzie lakierniczym. Tego typu staż pozwala na zdobycie niezbędnych umiejętności pod okiem fachowca. Osoba chcąca zostać lakiernikiem może również wziąć udział w specjalnym kursie.

 

W przypadku tej profesji bardzo istotna jest także dobra kondycja zdrowotna. Osoby cierpiące na astmę, różnego rodzaju alergie, czy też choroby płuc nie powinny pracować w tym zawodzie ze względu na częsty kontakt ze szkodliwymi substancjami.

 

Na jakie warunki pracy mogą liczyć lakiernicy Niemcy?

Praca lakiernika w Niemczech przeważnie odbywa się w prywatnym warsztacie lub w hali fabrycznej. Osoba zajmująca takie stanowisku musi być wyposażona w specjalne ubrania robocze (kombinezon, fartuch, rękawice oraz maseczka ochronna). Narzędziami pracy lakiernika są przede wszystkim polerki oraz szlifierki, a także bardziej specjalistyczne urządzenia np. pistolet pneumatyczny.

 

Można wyróżnić różnorodne specjalizacje lakierników. Obecnie na terenie Niemiec poszukiwani są kandydaci m.in. na stanowisko lakiernika:

  • przemysłowego,
  • samochodowego,
  • proszkowego
  • meblowego.

Jeśli chodzi o warunki finansowe, obecnie pracownikom na terenie Niemiec przysługuje minimalne wynagrodzenie w wysokości 8,84 euro brutto za godzinę. Jednak wyspecjalizowani kandydaci mogą oczekiwać wyższych zarobków, adekwatnych do swoich umiejętności. Dlatego wyjazd do pracy do Niemiec dla wykwalifikowanego lakiernika to szansa na bardzo atrakcyjny zarobek.