Opakowania kartonowe – jak wybrać odpowiedni karton?

Planujesz przeprowadzkę? Prowadzisz sprzedaż wysyłkową? A może potrzebujesz opakowań kartonowych do biura lub użytku domowego? Sprawdź, jak wybrać pudło kartonowe, które będzie odpowiednio spełniać swoją funkcję.

 

Czym kierować się przy wyborze opakowań kartonowych?

Obecnie na rynku opakowań dostępnych jest wiele rodzajów kartonów. Żeby właściwie dopasować opakowanie do naszych potrzeb, warto mieć świadomość, że poszczególne pudła mogą różnić się od siebie:

 • rodzajem zamknięcia,
 • rozmiarem,
 • wytrzymałością,
 • rodzajem surowców, z których zostały wykonane – wiele firm zapewnia opakowania kartonowe m.in. z tektury litej oraz falistej,
 • grubością tektury – w zależności od przeznaczenia danego pudła można wybierać kartony np. z tektury litej 2, 3, 4 lub 5-warstwowej.

Przy wyborze kartonu niezwykle istotne jest jego przeznaczenie. Przykładowo, jeśli prowadzimy sklep internetowy z meblami, będziemy potrzebowali o wiele solidniejszych, bardziej wytrzymałych opakowań niż w przypadku kartonów, które chcemy przeznaczyć do użytku domowego – np. jako segregatory na dokumenty lub pudełka na zabawki dziecięce.

Materiały, z których zostały wykonane kartony, również odgrywają istotną rolę. Przy produkcji opakowań bardzo często wykorzystuje się tekturę falistą 3-warstwową. Stosuje się ją w przypadku uniwersalnych kartonów klapowych, a także różnego rodzaju kratownic, czy też przekładek, za pomocą których można oddzielić od siebie poszczególne warstwy towarów – przekładki tekturowe są wykorzystywane w różnego rodzaju sklepach spożywczych, w których produkty umieszczane są na palecie. Warto zaznaczyć, że tektura falista wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana w kartonach przeznaczonych do przeprowadzki oraz przy wysyłce przedmiotów szczególnie narażonych na zniszczenie w czasie transportu. Jednak do przewozu najbardziej delikatnych rzeczy najlepiej wybrać opakowania kartonowe wykonane z grubszej tektury – 5-warstwowej. W takim przypadku warto postawić np. na wytrzymałe pudła klapowe, teleskopowe lub klejone.

Natomiast opakowania wykonane z tektury litej należą do niezwykle solidnych i giętkich kartonów. Podobnie, jak pudełka z tektury falistej można wykorzystywać zarówno do przewożenia ciężkich, jak i delikatnych przedmiotów – tego typu pudła są wystarczająco wytrzymałe, aby zapewnić im należytą ochronę.

 

Kartony do wysyłki i przeprowadzki

Opakowania kartonowe muszą być dostosowane do wagi produktu, a także jego rozmiarów. Karton musi być takiej wielkości, żeby przedmiot zmieścił się w nim bez problemu, jednak w środku nie powinno być zbyt wiele wolnej przestrzeni. Jest to szczególnie istotne przy pudełkach przeznaczonych do wysyłki, czy też używanych podczas przeprowadzki. Wolna przestrzeń w opakowaniu sprawi, że przewożony przedmiot będzie przemieszczał się w czasie transportu. Tym samym zwiększy się ryzyko uszkodzenia przedmiotu. Aby tego uniknąć, należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie wewnątrz kartonu.

 

Zabezpieczanie produktu podczas transportu – najskuteczniejsze sposoby

Produkty niekiedy muszą przebyć bardzo długą drogę, zanim dotrą do konkretnego miejsca docelowego. W dodatku w czasie transportu paczka jest narażona na wstrząsy i działanie temperatury, może także upaść lub zostać zgnieciona. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie przewożonego przedmiotu jest bardzo ważne. Za pomocą konkretnych wypełnień do kartonów można znacząco ograniczyć oraz zamortyzować jego ruch w pudle i dzięki temu zmniejszyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, jeśli przewozimy kilka przedmiotów w jednym opakowaniu, przy ich użyciu możemy oddzielić je od siebie i zapobiec ich zarysowaniu, czy też wgnieceniu.

Zastanawiasz się, jak odpowiednio zabezpieczyć produkty podczas transportu? Skorzystaj z następujących sposobów:

 • kratownice,
 • wkładki wypełniające z tektury,
 • przekładki tekturowe,
 • pianki,
 • wyściółka tekturowa,
 • folia bąbelkowa.

 

Opakowania kartonowe do użytku domowego

Jeśli szukamy opakowań kartonowych, które mają być ozdobą naszego mieszkania lub służyć nam do przechowywania niektórych przedmiotów, warto zakupić kartony fasonowe lub klejone. Niebanalną dekoracją pomieszczenia będą pudełka z ciekawym nadrukiem, kolorystycznie współgrające z wystrojem wnętrza. Nie dość, że ułatwią nam utrzymanie porządku, to jeszcze będą doskonale się prezentować.