Najlepsze muzea dla dzieci w województwie śląskim

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości pozwalających uatrakcyjnić wycieczki, których uczestnikami są dzieci. Mimo wszystko dużą popularnością cały czas cieszą się również muzea. Ich oferta jest teraz tak szeroka, że można wybrać ciekawe miejsce, w których dzieci mogą kreatywnie spędzić czas, a przy tym się nie nudzić. Różnorodność tematyczna muzeów na Śląsku również przyciąga uwagę. Znaleźć można tam szereg nowoczesnych muzeów, które upamiętniają historyczne wydarzenia, utrwalają tożsamość kulturową regionu oraz pełnią funkcję edukacyjną. Poznaj najlepsze muzea dla dzieci znajdujące się w województwie śląskim. 

 

10 najciekawszych muzeów dla dzieci na Śląsku

Śląsk to pod względem kulturalnym niezwykle ciekawy region. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest bogata oferta regionalnych muzeów dla dzieci. Oto obiekty, które warto odwiedzić z całą rodziną.

 

  1. Muzeum Śląskie – to jedno z najbardziej znanych i najnowocześniejszych muzeów w regionie, które mieści się w Katowicach. W jego ofercie znajdują się niezwykle atrakcyjne zajęcia, lekcje i warsztaty dla dzieci poświęcone różnym dziedzinom kultury. 
  2. Centralne Muzeum Pożarnictwa – w tym muzeum znajdującym się w Mysłowicach zwiedzanie może być bezpośrednio powiązane z praktycznymi zajęciami, dzięki którym dzieci mogą poznać ciekawostki związane z tematyką pożarniczą. 
  3. Muzeum Tatuażu – to jedyne w swoim rodzaju muzeum mieści się w Gliwicach. Wskazuje się, że jest to jedyne w tej części Europy miejsce, w którym przedstawia się historię tatuażu. 
  4. Muzeum Techniki Wojskowej – odwiedzić można je, będąc w Zabrzu. Do najciekawszych eksponatów, które można tam znaleźć należą pojazdy wojskowe z czasu Ludowego Wojska Polskiego oraz II Wojny Światowej. 
  5. Muzeum Drukarstwa – zwiedzić można je w Cieszynie. Znajdują się tam zbiory pokazujące historię prasy i dziennikarstwa oraz metody drukarskie dawnych czasów. 
  6. Muzeum Dawnych Rzemiosł – znajduje się w Żarkach. Siedzibą muzeum jest stary młyn. Poznać tam można rzemiosła charakterystyczne dla tego regiony, takie jak: kołodziejstwo, szewstwo, czy bednarstwo. 
  7. Muzeum Powstań Śląskich – położone jest w Świętochłowicach. Posiada ono charaktery multimedialny, przez co w niezwykle dostępny i atrakcyjny sposób pokazuje historyczne zagadnienia.  
  8. Etno Muzeum Zaczarowana Chata – znajduje się w Rudach i jest wręcz idealnie stworzone dla dzieci, czyli tych najmłodszych turystów. Wiedza etniczna, geograficzna i historyczna przekazywana jest w trakcie warsztatów, zabaw, czy przedstawień teatralnych.
  9. Muzeum Historii Gitary – muzeum to można odwiedzić w Katowicach. Jest to gratka dla wszystkich fanów muzyki, a szczególnie właśnie tego instrumentu. Podziwiać można tam kilkadziesiąt różnego rodzaju instrumentów szarpanych. 
  10. Muzeum Historii Kolei – można zwiedzić je w Częstochowie. Gromadzone są tam pamiątki, eksponaty związane z koleją, a przede wszystkim sprzęt kolejowy oraz różne elementy kolejowego wyposażenia. 

Jak widać województwo śląskie to nie tylko kopalnie, węgiel i przemysłowy krajobraz. Region ten oferuje wiele atrakcji turystycznych, które warto sprawdzić. Szczególną uwagę zwracają muzea dla dzieci, które będąc główną atrakcją, sprawią, że każda wycieczka będzie dobrze wspominana. 

Alenudno.pl
Dla nas nuda nie istnieje

kontakt