Najlepsza praca dla studenta

Okres studiów to nie tylko osiąganie stopni naukowych. Coraz częściej jest to czas, kiedy młody człowiek zdobywa swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Wiele jest powodów, dlaczego student puka ze swoim CV do drzwi pracodawcy. Z tych najważniejszych motywacji można wymienić chęć usamodzielnienia się, odciążenia portfelu rodziców, zdobycia doświadczenia w zawodzie. Poznaj, gdzie i jak znaleźć najlepszą pracę dla studenta.

 

Student – atrakcyjny pracownik

Pracodawcy chętnie rozpatrują podanie o pracę, kiedy składa je student. Przyjęcie takiego pracownika może być dla przedsiębiorstwa okazją do zaoszczędzenia. Bierze się to z faktu, że pracodawca nie musi opłacać studentowi składek ZUS, ponieważ robi to już uczelnia. Ponadto osoba bez doświadczenia zawodowego lub z niewielkim stażem pracy (a taką osobą jest często student) nie będzie żądała wysokich zarobków, co w oczach pracodawcy stanowi atut. Wykorzystaj te możliwości do zdobycia doświadczenia zawodowego – są to początki Twojej kariery!

 

Sprzedawca w sklepie

Jako student śmiało możesz aplikować na posady do marketów spożywczych, sklepów odzieżowych, meblowych, ze sprzętem elektronicznym. Zazwyczaj wiąże się to z pracą na kasie fiskalnej albo przy wykładaniu towarów na półki. Będziesz atrakcyjnym kandydatem również jako pracownik w sklepach internetowych, pomagając przy obsłudze klienta i kompletowaniu zamówień. Postaraj się o posadę sprzedawcy w sklepie szczególnie wtedy, kiedy studiujesz w trybie zaocznym, w weekendy. Wolny czas w tygodniu pozwoli Ci w pełni i bez stresu poświęcić się pracy w sklepie. Ogłoszeń, które oferują posadę sprzedawcy szukaj na portalach internetowych lub na grupach tematycznych w social mediach.

 

Pracownik w gastronomii

Pod pojęciem praca w gastronomii kryje się okazja do zatrudnienia jako kelner, kucharz w barach, restauracjach, fast-foodach. W tego typu pracy szczególnie ważne są Twoja prezencja, kultura osobista, komunikatywność oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Jeśli zależy Ci na pogodzeniu zajęć na uczelni z godzinami pracy, pracodawca często dostosuje grafik do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że w do pracy w gastronomii obowiązkowe jest posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Aby ją wyrobić, zgłoś się do placówki Sanepidu. Jak znaleźć lokal, który oferuje posadę kelnera czy kucharza? Wystarczy, że przejdziesz się po rynku miasta, w którym studiujesz i w kilku obiektach zapytasz, czy nie potrzebują studenta do pracy. W wersji dla leniwych, wstukaj w wyszukiwarkę internetową frazę „praca w gastronomii student”, po czym wybieraj spośród dziesiątek ciekawych ofert.

 

Kariera w call center

Trzeba przyznać, że praca telemarketera nie jest łatwa. Osoba na tym stanowisku dzwoni do ludzi i proponuje sprzedaż usług danej firmy – telefonii komórkowej, telewizji, dostawcy internetu. Każdy wykonany telefon to inny klient, inna rozmowa, inne trudności. Jest to więc zajęcie, które od studenta wymaga cierpliwości oraz odporności na stres. Zatrudnienie w call center ma jednak dużo zalet, jak choćby zagwarantowany pakiet szkoleń, umowę o pracę, wysokie zarobki (jak na początki zdobywania doświadczenia zawodowego), premie od sprzedaży. Biura call center często oferują godziny pracy porze popołudniowej lub wieczornej, co łatwo pogodzisz z zajęciami na uczelni. Ofert na stanowisko pracy na posadzie telemarketera szukaj na portalach internetowych.

 

Student jako freelancer

Jeśli interesuje Cię praca bez wychodzenia z domu, zostań freelancerem, czyli osobą niezatrudnioną w żadnym przedsiębiorstwie, która realizuje projekty w formie zleceń. To dobra opcja, kiedy godziny zajęć na Twojej uczelni nie pozwalają Ci znaleźć stałej pracy. Jako freelancer możesz szukać zleceń na autora tekstów reklamowych, pozycjonowanie stron internetowych. Jeśli jesteś bardzo dobry z jakiegoś języka, możesz tłumaczyć teksty. Może Twoją pasją jest fotografia, grafika? Ofert z branży szukaj na portalach internetowych oraz tematycznych grupach w social mediach.