Kwas hialuronowy - wpływ na zdrowe stawy

 

W naszym ciele znajduje się ponad 200 kości. Są one ze sobą połączone różnymi rodzajami stawów, co umożliwia poruszanie częściami naszego ciała na wiele sposobów. Gdy są sprawne, praktycznie o nich zapominamy i nie zwracamy uwagi na ich stan, co może jednak boleśnie o sobie przypomnieć po pewnym czasie. Jeśli regularnie bolą nas stawy, warto przyjrzeć się kwasowi hialuronowemu i jego zastosowaniu w leczeniu chorób układu kostnego.

 

Czym jest kwas hialuronowy i jakie jest jego zastosowanie?

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym, który w naszym organizmie pełni funkcję przede wszystkim nawilżającą. Najwięcej kwasu hialuronowego mieści się w skórze, która dzięki niemu jest odpowiednio nawilżona a zmarszczki nie mają możliwości rozwoju. Dlatego też kwas hialuronowy znajduje się w większości kosmetyków mających poprawić stan cery twarzy, jest też stosowany w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy występuje także w ciele szklistym oka oraz filmie łzowym. Jeśli odczuwamy pieczenie, podrażnienie oczu, ból bądź światłowstręt – pomóc mogą krople właśnie z kwasem hialuronowym. Jego kojąca dla oczu właściwość będzie także przydatna w przypadku stosowania soczewek kontaktowych. Niezwykle ważne miejsce występowania kwasu hialuronowego to również maź stawowa, czyli substancja, która działa niejako jak olej silnikowy – zmniejsza tarcie. Gdy kwasu hialuronowego jest zbyt mało (na przykład w sytuacji przeciążenia stawu lub postępującego z wiekiem ubytku) maź stawowa, czyli „olej” naszych kości staje się zbyt rzadka bądź jej ubywa. Doprowadza to do stykania się kości i bólu stawów. Istnieją jednak sposoby na uzupełnienie niedoboru kwasu hialuronowego.

 

W jaki sposób można skompensować ubytki kwasu hialuronowego w naszych stawach?

Kwas hialuronowy można suplementować na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na wiskosuplementacji, czyli podawaniu tej substancji w postaci tabletek lub zastrzyków. Bardziej skuteczną metodą jest jednak podanie kwasu bezpośrednio w miejsce docelowe, ponieważ trafia tam gdzie powinien oraz nie obciąża organizmu, co ma miejsce w przypadku zażywaniu tabletek. Sam zabieg jest bezbolesny, nie wywołuje powikłań a zmniejszenie bólu widoczne jest już w pierwszych dniach po wykonaniu zastrzyku. Stawy można także suplementować kwasem hialuronowym w płynie. Taka suplementacja jest bardzo skuteczna, gdyż kwas bardzo dobrze się wchłania w struktury stawów, umożliwiając ich odbudowę. Zdrowe stawy stają się więc rzeczywistością. Rolą kwasu hialuronowego jest jednak poprawienie lepkości mazi stawowej i płynu stawowego, co objawia się dopiero po około miesiącu od pierwszej iniekcji. Dla pełnego efektu pierwsza kuracja powinna składać się z kilku dawek substancji, wykonywanych w odstępie tygodnia, a po upływie roku należy ją powtórzyć, aby utrzymać jej pozytywne skutki.

 

Kwas hialuronowy to dobry sposób na zdrowe stawy. Jednak pamiętać trzeba, że w przypadku naszego zdrowia ważna jest również profilaktyka. Prawidłowa dieta i odrobina ruchu pomoże naszym stawom, które nie będą potrzebować dodatkowych „wspomagaczy”.