Jak uczyć się angielskiego w czasie wolnym?

Nauka języków obcych może być przyjemnie spożytkowanym czasem. Zaplanuj jak zagospodarować chwile wolnego czasu w domu. Po pracy czy szkole masz dużo możliwości do wykorzystania, zanim dzień zakończy się na dobre. Wystarczy chęci połączyć z determinacją oraz celem. Pomyśl, jaką ogromną satysfakcję odczujesz w momencie wypełnienia tego zadania.

 

Najlepsze metody nauki angielskiego

Jeśli od dawna borykasz się z trudnościami w nauce języka obcego, wystarczy zebrać materiały, przypomnieć sobie słówka, ich wymowę — najlepszą do tego metodą jest słuchanie muzyki, oglądanie ulubionych filmów z napisami, czytanie książek, które Cię interesują. Ważne, by nauka sprawiała Ci przyjemność – dzięki temu z chęcią będziesz zasiadał do ćwiczeń i wzrośnie Twoja zdolność zrozumienia zagadnień.

 

W przypadku gdy dopiero chcesz rozpocząć przygodę z językiem obcym, najbardziej pomocna będzie konwersacja z native speakerem. Żywy kontakt z angielskim wspomoże Twoją naukę. Do realizacji tego celu, wybierz kurs w szkole językowej. Przy odpowiednio przygotowanym programie nauczania, lektorzy pomogą Ci wyznaczyć kierunek Twojego szkolenia. Systematyczna praca ułatwi szybsze przyswojenie wiedzy. Codziennie znajdź chwilę na powtórkę — zacznij od 15 min, zaznaczaj w kalendarzu dni, w których uczyłeś się angielskiego. Od twojej determinacji i zaangażowania zależy, przede wszystkim jak szybko jesteś w stanie przyswoić sobie nowe informacje.

 

W internecie znajdziesz wiele metod trenowania umiejętności, w tym też wiele szkół językowych.

Zajęcia w szkole językowej zwykle odbywają się w kilkuosobowych grupach. Dzięki temu możesz poznać jakie błędy robią inni i jak samemu tego uniknąć. Swoboda w komunikacji językiem angielskim w szkole językowej pozwala pozbyć się wszelkich blokad. Dzięki temu zauważysz lepsze rezultaty w nauce.

Największą zaletą szkół językowych jest pomoc w wyrabianiu odpowiedniego nawyku nauki oraz możliwość ćwiczeń bez wychodzenia z domu poprzez wykorzystanie internetowej platformy szkoleniowej z załączonymi kursami.

 

Miej cel

Na początku zastanów się, jaki jest Twój główny powód nauki. Do czego będzie Ci potrzebny angielski? W jakich sytuacjach najczęściej się go wykorzystuje? Może chcesz popracować nad swoimi umiejętności i posłużyć się nimi w pracy. Albo wyjechać za granicę na wakacje, gdzie bez znajomości angielskiego komunikacja jest ograniczona.

Wyobraź sobie przyszłość, w której już potrafisz swobodnie porozumieć się po angielsku. Z kim rozmawiasz, gdzie przebywasz, jaką prace wykonujesz, jakie emocje temu wszystkiemu towarzyszą? Czy jest to zadowolenie, że się nauczyłeś, dałeś radę? Chęć nauczenia się więcej? Bez zbędnego wysiłku przekazujesz ludziom wokół informacje, a oni je rozumieją. Obie strony mają z tego korzyść.

 

Od którego poziomu zaczynasz?

Określ swój poziom znajomości języka obcego oraz to, jaki poziom chcesz osiągnąć. Rozumienie i umiejętność porozumiewania się na poziomie podstawowym, na poziomie średnio zaawansowanym, a może nawet wyższym?

Gdy nie jesteś pewny swojego poziomu umiejętności języka obcego, pomogą w tym testy. Wskażą one ogólnie Twoją znajomość angielskiego, ale mogą być nie precyzyjne, bo kto zna Ciebie lepiej niż Ty sam?

A jeśli uczysz się już tyle lat i wciąż mylą Ci się czasy, to może nie dostosowałeś metod nauki do własnych możliwości.

 

Sprecyzuj czego chcesz się nauczyć

Wiesz co potrafisz, a co jeszcze wymaga powtarzania. Pisanie, czytanie, fonetyka, gramatyka — który dział wymaga poprawy, co blokuje Twoje chęci dalszej nauki? Potraktuj to jako wyzwanie, które jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

 

Materiały

Uczęszczając do szkoły językowej, materiały dostajesz w cenie kursu. Przeznacz trochę czasu na posegregowanie materiałów na części, z których łatwiej Ci będzie przyswajać wiedzę. Opracuj plan cyklicznych powtórek, które pomogą Ci utrwalić zdobyte wiadomości. Nie bój się poświęcić więcej czasu na zagadnienia, których nie rozumiesz. Następnie przejdź do kolejnej lekcji, postępując tak samo.

 

Ćwicz pamięć

Wykorzystaj swoje możliwości. Użyj swoich zmysłów, by wspomóc proces przyswajania wiedzy. Własnoręcznie wykonane pomoce naukowe, pozwolą lepiej zapamiętać przerabiany materiał. Dlatego, twórz fiszki, czytaj je na głos i powtarzaj.

 

 

Niezależnie od celu czy poziomu, na którym obecnie się znajdujesz, zapisuj sobie wszystkie uwagi w kalendarzu lub notesie. Sprecyzuj dokładny czas do kiedy chciałbyś osiągnąć większe umiejętności władania językiem obcym i działaj. Każdy ma do dyspozycji 24 godziny, od Ciebie zależy, na co je wykorzystasz.