Jak przygotować się do wczasów z przyczepą kempingową?

 

Słoneczne wybrzeże w Chorwacji? Zielone, soczyste doliny w Alpach? Monumentalne fiordy w Norwegii? Jeśli na wakacyjne wojaże wybierasz się z przyczepą kempingową, śmiało planuj najbardziej wymyślne destynacje. Przyczepa kempingowa to mobilny dom, który pozwoli ci na zaoszczędzenie wielu kosztów związanych z zakwaterowaniem w krajach, do których się wybierasz. W jaki sposób przygotować się do wczasów z domem na kółkach? Dowiesz się w poniższym artykule!

 

Zrób przegląd samochodu

 

Wyjazd wakacyjny jest najczęściej długi i trudny zarówno dla kierowcy, jak i dla jego pojazdu. Ryzyko awarii w trakcie takiej wyprawy jest większe, niż w przypadku codziennych kursów z domu do sklepu. Aby zminimalizować możliwość zepsucia się jakiegoś elementu w aucie, np. chłodnicy na autostradzie w Słowenii, warto przed wyjazdem, jeszcze w Polsce, wykonać solidny przegląd samochodu i wymienić zużyte części.

 

Kluczowe będzie się upewnienie się, że posiadasz sprawnie działające układy hamulcowy oraz kierowniczy – ich poprawne funkcjonowanie to gwarancja bezpieczeństwa dla ciebie i twojej rodziny. Sprawdź także, czy ilość ciśnienia w oponach auta jest prawidłowa, gdyż jeśli opony będą zbyt miękkie, pojazd będzie zużywał więcej paliwa, a to oznacza niepotrzebne wydatki podczas twojego wakacyjnego wyjazdu. Upewnij się również, że w schowku posiadasz niezbędne wyposażenie, które jest wymagane w krajach, do których się wybierasz, tzn. gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa, itp.

 

Przygotuj przyczepę do podróży

 

Skoro sprawdziłeś stan techniczny auta, to pora przyjrzeć się przyczepie. Dokonaj oględzin zewnętrznej części mieszkalnej, czy nie ma żadnych dziur lub pęknięć – ostatnie co byś chciał zastać po wyprawie przyczepą kempingową w ulewie, to otwarcie drzwi do przyczepy i wylewająca się z niej woda. Zdradzieckim przyjacielem części metalowych w twoim domu na kółkach jest rdza – pozbądź się jej. Jeśli masz taką przyczepę, do której zaimplementowana jest instalacja gazowa, elektryczna, jest w niej kanalizacja, itp., to wszystkie rury, uszczelki, krany należy sprawdzić pod kątem szczelności.

 

Poćwicz jazdę z przyczepą przed wakacyjną podróżą

 

Ciągnąc za sobą przyczepę kempingową, ciągniesz dodatkowe kilkaset kilogramów wagi (niekiedy nawet kilka ton), co oczywiście wpływa na twoje zdolności manewrowania samochodem: auto dłużej się rozpędza i dłużej hamuje; przyczepa jest szeroka oraz długa, co powoduje, że musisz brać więcej przestrzeni podczas skrętów – jeśli nie czujesz, że twoje umiejętności w tym temacie są na wysokim poziomie, może warto jest się zainteresować kupnem dodatkowych lusterek bocznych, które poszerzają twoje pole widzenia w trakcie skrętów. Jazda testowa będzie dobra również dlatego, że pozwoli sprawdzić, czy hamulce w przyczepie działają bez zarzutów.

 

Sprawdź, gdzie można się zatrzymywać z przyczepą na nocleg

 

Wiadomo, że z przyczepą kempingową jeździ się na wczasy po to, aby móc się, po pierwsze, przemieszczać szybko między atrakcjami w danym państwie oraz, po drugie, by zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Czy to oznacza, że na spanie można wybrać pierwszy lepszy parking, na którym nas noc zastanie? Nie do końca. Odpowiednimi miejscami dla przyczep są tzw. kempingi, czyli tereny, gdzie za drobną opłatą otrzymamy miejsce postojowe oraz dostęp do środków sanitarnych. Wydatek wyniesie nas kilka euro, a w zamian będziemy pewni, że nasz dom na kółkach jest strzeżony.